انتشار نسخه دوم سرویس واین تا مدت نامعلوم به تعویق افتاد

اگر در انتظار دیدن نسخه‌ی دوم سرویس اشتراک‌گذاری ویدیوی کوتاه واین هستید، احتمالا باید مدت‌زمانی طولانی را برای تجربه‌ی این سرویس در انتظار بمانید؛ زیرا براساس اظهارنظر اخیر دان هافمن، یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم شبکه‌ی اجتماعی یادشده، انتشار Vine 2 تا مدت نامعلومی به تعویق افتاده است. ظاهرا شبکه‌های اجتماعی نوظهور برای چالش کشیدن مدعیان این عرصه با دشواری‌های بسیاری مواجه هستند.

براساس آنچه هافمن درباره‌ی «تصمیم بسیار دشوار» خود می‌نویسد، چندین عامل، باعث به تعویق افتادن انتشار نسخه‌ی دوم واین شده‌اند که در این بین، ظاهرا «موانع مالی و قانونی»، پررنگ‌ترین نقش بازدارنده را ایفا می‌کنند. هافمن در فروم اختصاصی واین ۲ می‌نویسد، «هزینه‌های حقوقی بسیار بالا هستند» و بازسازی یک محصول نیز مستلزم «اختصاص بودجه‌های قابل توجهی از جانب سرمایه‌گذاران خارجی است» که متاسفانه در حال حاضر برای تیم واین این موضوع در دسترس نیست. در حقیقت واین ۲ کسب‌وکار مستقلی محسوب می‌شود که هافمن پس از قطع پشتیبانی توییتر از واین در سال گذشته، تصمیم به پایه‌گذاری آن گرفت.

ایده‌ی پشت اپلیکیشن جدید، اجازه دادن به کاربر برای ضبط و آپلود ویدیوهای ۲ تا ۶ ثانیه‌ای، مانند اپلیکیشن ابتدایی؛ اما با قابلیت‌های امنیتی پیشرفته‌تر مبارزه با آزار و مزاحمت بود. هنگامی که هافمن در سال ۲۰۱۸ از تمایل خود برای راه‌اندازی واین ۲ پرده برداشت، اعلام کرد که «میزان شور، شوق و توجه ایجاد شده در پی مشخص‌شدن تصمیم خود را دست کم گرفته بود»، در حالی که بعدها مشخص شد، تمایل بیش از اندازه‌ی کاربران به استفاده از واین، باعث بروز مشکل شده بود.

نسخه‌ی ابتدایی واین پیش از انتشار، در سال ۲۰۱۲ توسط توییتر تصاحب شد، این اپلیکیشن در نهایت به تعداد کاربران فوق‌العاده بالای ۲۰۰ میلیونی دست یافت؛ اما محبوبیت واین به‌تدریج رو به افول گذاشت، به‌طوری که توییتر در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که دیگر از آن پشتیبانی نخواهد کرد. اکنون به‌نظر می‌رسد که برای تجربه‌ی نسخه‌ی جدید و بهبودیافته‌ی واین، باید مدت‌زمان بیشتری به انتظار بنشینیم. هافمن می‌گوید:

از ناامیدی به بار آمده بسیار متأسفم؛ اما تصور می‌کنم که اگر اپلیکیشن به‌صورت نادرست و توسعه پیدا می‌کرد و منتشر می‌شد، ناامیدی بسیار بیشتری را به باور می‌آورد و این همان مسیری بود که ما در حال طی کردن آن بودیم. تصور می‌کنم که اگر می‌خواهیم به‌درستی عمل کنیم، باید یک گام رو به عقب بگذاریم. کد‌ها و ایده‌های موجود در پسِ آن‌ها کماکان وجود دارند؛ اما تا زمانی که تمام عوامل دیگر گرد هم آیند، نمی‌توانیم رو به جلو حرکت کنیم. باز هم تأکید می‌کنم این موضوع نامشخص است؛ بدین مفهوم که [انتشار نسخه‌ی جدید] می‌تواند مدتی بسیاری به طول انجامد؛ اما [صرف چنین زمانی] ضروری است.

منبع: زومیت