الو صدا میاد؟

تلفن که عمری بیش از ۱۰۰ سال دارد، تاکنون پیام‌های محبت‌آمیز، مهم و حیاتی بسیاری را به شنونده‌ای در آن سوی شهر یا دنیا مخابره کرده است. با کمی تفکر روی این دستگاه و کاربرد آن متوجه خواهیم شد که این دستگاه توانسته جان بسیاری را نجات دهد، افراد زیادی که از هم دور هستند را به هم نزدیک کند و سیاستمداران بی‌شماری با استفاده از آن تصمیمات مهم خود را منتقل کردند که گاه این تصمیمات برای مردم شادی آور و گاه دردآور بوده است. 

تلفن زاده شد 

یکی از مشهورترین مخترعین، الکساندر بل است. تلفن در سال ۱۸۷۵ میلادی توسط این مخترع اختراع شد. اولین جمله‌ای که بل بوسیله این دستگاه که ظاهرش با تلفن‌های فعلی تفاوت داشت، گفت این بود: “آقای واتسن بیایید با شما کار دارم”و واتسن، دستیار آقایبل نخستین پیام تلفنی را شنید.

این مخترع اسکاتلندی آمریکایی تلفنی اختراع کرد که از یک قسمت چوبی شکل، قسمت قیفی شکل و یک باتری اسیدی و چند سیم مسی تشکیل شده بود. از زمان اختراع این دستگاه تا به حال کاربرد آن همان است، حال آنکه در شکل ظاهری آن تغییرات بسیاری روی داده است، تلفن‌هایی با یک گوشی که به گوش نزدیک می‌کردند و دهانی که به دهان نزدیک می‌کردند و گیرنده به وسیله آن به تلفنچی می‌گفت که می‌خواهد با چه کسی یا چه شماره‌ای صحبت کند. تلفن‌هایی با سیم‌های بلند یا بدون سیم و بعدها تلفن‌های اینترنتی که نوعی ارتباط تلفنی است که از طریق اینترنت و با استفاده از فناوری صدا روی پروتکل اینترنت انجام می‌شود، تلفن‌های تصویری و سانترال.

خرید و فروش تلفن

با اختراع این دستگاه و استفاده همگانی از آن به تدریج تلفن به خانه‌های شهری و روستایی راه پیدا کرد، افراد زیادی از استفاده آن بهره‌مند شدند، افراد زیادی با تمرکز روی خرید و فروش تلفن در این زمینه فعالیت کردند و شغل‌شان خرید و فروش یا تعمیر این دستگاه‌ها شد. بعدها شرکت‌های معروفی مانند پاناسونیک، زیمنس یا AEG شروع به تولید و نوآوری این دستگاه‌ها کردند. چنانکه با مراجعه به بخش تلفن رومیزی سایت دیوار می‌توانید انبوهی از تلفن‌های متعدد، نو یا کارکرده از برندهای متفاوت، بی‌سیم یا سیمی، مدل‌های جدید یا تلفن‌های کلاسیک را پیدا کنید تا بتوانید از آنها استفاده کرده و یا به عنوان دکور در کنار سایر وسایل آنتیک خود جای دهید.

تلفن سانترال

 شاید واژه تلفن سانترال به گوش‌تان خورده باشد، در صورتیکه معنای آن را نمی‌دانید بهتر است بدانید که به علت برخی مسایل مثلا محدودیت در اختیار گذاشتن خط آزاد تلفن از طرف‌ شرکت‌های مخابراتی، تلفن سانترال به مشترکین ارایه می‌شود. بدین صورت که در یک سیستم سانترال تعدادی خط آزاد در پورت وررودی به تعداد بیشتری خط داخلی در پورت خروجی تبدیل می‌شوند. این کار می‌تواند برای بهینه‌سازی استفاده از خط‌های تلفن به خصوص در نقاط شلوغ شهری یا مراکز امنیتی به وجود آید. مثلا در یک سازمان یا خوابگاه که ۳۰ اتاق دارد با این سیستم می‌توان با یک خط یا چند خط به همه این اتاق‌ها سرویس تلفن داد. به این ترتیب می‌توان با یک خط تلفن مثلا به چهار اتاق سرویس داد، ضمن اینکه باید توجه داشت که هر لحظه تنها یک اتاق می‌تواند به خط اصلی و ورودی وصل شود.

منبع: زومیت