اسنپدراگون ۶۳۵ با هسته‌های Kryo و لیتوگرافی ۱۴ نانومتری

پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۶۰ با اقبال خوبی مواجه شده و در دستگاه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما برعکس، تولیدکنندگان از پردازنده‌ی اسنپدراگون ۶۳۰ استقبال چندانی نکرده‌اند. هردو پردازنده‌ی یادشده، نمونه‌هایی میان‌رده با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری هستند؛ اما تنها اسنپدراگون ۶۶۰ به هسته‌های Kryo مجهز است. با توجه به این مسئله، احتمالا کوالکام در حال آماده‌سازی پردازنده‌ی جدیدی برای پر کردن فاصله‌ی بین این دو پردازنده است.

پردازنده‌ی جدید که اسنپدراگون ۶۳۵ نام خواهد داشت، با فرایند تولید ۱۴ نانومتری تولید خواهد شد و به هشت هسته‌ی کرایو مجهز خواهد بود که در دو خوشه‌ی چهارتایی قوی و ضعیف قرار خواهند گرفت. شایعات منتشرشده به سرعت کلاک هسته‌های این پردازنده اشاره‌ای نکرده‌اند؛ اما خوشه‌های قوی و ضعیف اسنپدراگون ۶۶۰ به ترتیب دارای فرکانس ۲.۲ و ۱.۸ گیگاهرتز هستند و ممکن است اعداد مربوط به اسنپدراگون ۶۳۵ نیز نزدیک به این اعداد باشند.

پردازنده‌ی گرافیکی اسنپدراگون ۶۳۵، ۲۵ درصد سریع‌تر از پردازنده‌ی گرافیکی اسنپدراگون ۶۲۵ خواهد بود. با توجه به برتری ۳۰ درصدی پردازنده‌ی گرافیکی اسنپدراگون ۶۳۰ بر اسنپدراگون ۶۲۵، این پیشرفت ۲۵ درصدی چندان چشمگیر نیست. احتمالا دلیل این مسئله برنامه‌های کوالکام برای ارائه‌ی پردازنده‌ای موسوم به اسنپدراگون ۶۳۵ پلاس است که از نظر قدرت پردازشی با اسنپدراگون ۶۳۵ برابر خواهد بود؛ اما قدرت پردازش گرافیکی بالاتری خواهد داشت.

شایعات همچنین حاکی از برنامه‌هایی برای تولید تراشه‌ی اسنپدراگون ۶۷۰ با لیتوگرافی ‍۱۰ نانومتری هستند. در صورت صحت این شایعات، اسنپدراگون ۶۷۰ اولین تراشه‌ی ۱۰ نانومتری سری ۶ کوالکام خواهد بود. ضمنا اسنپدراگون ۶۷۰ نیز به نسل سوم هسته‌های کرایو، موسوم به ۳۶۰ مجهز خواهد شد. هنوز مشخص نیست که اسنپدراگون ۶۳۵ با هسته‌های نسل سوم کرایو تولید خواهد شد یا خیر؛ اما منابع به استفاده از معماری کورتکس A73 و A53 اشاره دارند که نشان می‌دهد اسنپدراگون ۶۳۵ احتمالا به نسل دوم هسته‌های کرایو مجهز خواهد بود. لازم به ذکر است که شرکت آرم هم‌اکنون معماری کورتکس A75 و A55 را معرفی کرده‌ است که کوالکام می‌تواند از آن برای طراحی نسل سوم هسته‌های کرایو استفاده کند.

منبع: زومیت