استفاده‌ی نیسان از فناوری کاوشکر مریخ ناسا برای کنترل خودروهای خودران


نیسان از فناوری بکار رفته در کاوشگر مریخ برای کنترل خودروهای خودران خود کمک گرفته است.

نیساندر CES 2017 اطلاعات تازه‌ای در باره‌ی خودروهای خودران خود ارائه کرد. این خودروساز از ناسا کمک گرفته تا از فناوری که در کاوشگر مریخ بکار گرفته شده استفاده کند و در خودروهای خودران خود بکار بگیرد. این فناوری حرکت نرم خودکار (SAM) نام گذاری شده و نیسان باور دارد که راه‌حل مناسبی برای خودروهای خودران در شرایطی است که با یک اتفاق غیرتعریف شده برخورد می‌کنند.

اکثر خودروهای خودران فعلی به خوبی می‌دانند در شرایط مختلف مانند، قرار گیری پشت چراغ‌های راهنما، حرکت در بین خطوط در بزرگ‌راه‌ها، یا پارک کردن خودرو بین دو خودرو دیگر، چه کار باید بکنند؛ اما وقتی در شرایط غیر تعریف شده یا غیر پیش‌بینی‌شده قرار می‌گیرد به مشکل برخورد می‌کنند. 

فناوری تحت کنترل ناسا، می‌تواند به کمک تصاویر ضبط شده و اطلاعاتی که از حسگرها بدست می‌آید، تصمیماتی بگیرد که خودروهای خودران در اخذ آن‌ها عاجز هستند. نیسان برای این شرایط مثال‌های آورده است. تصور کنید که پلیس با دست خود خودروهای یکی از جهت‌های چهار راه را متوقف کرده تا ترافیک ایجاد شده به دلیل تصادف در طرف دیگر را مدیریت کند. چنین موضوعی برای خودروهای خودران تعریف نشده است و اگر چراغ سبز شود حرکت می‌کنند. 

فناوری SAM ناسا - نیسان

نکته‌ی جالب توجه و بسیار خوب سیستم SAM آن است که به مرور یاد می‌گیرد و در آینده تصمیم‌های بهتری می‌گیرد. جالب‌تر اینکه هر آنچه خودروهای خودران یاد می‌گیرد در سیستم تمام خودروهای خودران نیسان به کار گرفته خواهد شد و نیازی نیست تمام اتفاقات خودروی خودران شما تجربه کند.

ناسا SAM را طوری طراحی کرده است که از طریق محیط مجازی و از راه دور تحت نظر گرفته بشود و به این ترتیب آن‌ها می‌توانند اقدامات خودروهای نیسان در شرایط مختلف را تحت نظر بگیرند و الگوریتم های لازم را مرتبا بهبود دهند. 

حال باید منتظر ماند و دید فناوری SAM ناسا می‌تواند باعث بهبود عملکرد خودروهای خودران شود یا خیرمنبع :زومیت