استارتاپ سازنده هدفون‌های سه‌بعدی Ossic شکست خورده است و تعطیل خواهد شد

شرکت Ossic، در حال ساخت هدفون‌هایی با توانایی پخش صدای سه‌بعدی بود؛ نیمی از بودجه‌ی استارتاپ از طریق تامین سرمایه‌ی مردمی (crowdfund) به دست آمده و نیم دیگری از بودجه هم از طریق سایر سرمایه‌گذاری‌‌ها فراهم شده بود؛ همچنین چند سالی از توسعه‌ی هدفون‌ها می‌گذشت.

ظاهرا تمام این پول طی مراحل تحقیق و توسعه و تولید آزمایشی اولیه خرج شده و در نهایت تنها ۲۵۰ عدد هدفون توسط این شرکت ساخته و تعداد انگشت شماری از این دستگاه‌ها به دست حامیان پروژه رسیده است.

هدفون مخصوص واقعیت مجازی Ossic X

به بیان روشن‌تر، این استارتاپ از طریق کمک‌های مالی و پیش خریدها، بیش از ۵ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرد و این سرمایه از طریق مبلغ ناخواسته‌ای که توسط سرمایه گذاری‌های جزئی حاصل شد افزایش یافت؛ با این حال تنها تعداد انگشت‌شماری از حامیان اولیه استارتاپ، هدفون‌ها را دریافت کرده‌اند و هیچ صحبتی در خصوص اینکه چه اتفاقی برای سایرین خواهد افتاد به میان نیامده است.

از آنجایی که شرکت Ossic ادعا کرده که به ۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری بیشتر برای تولید سایر هدفون‌ها نیاز دارد، سبب نگرانی افرادی که هدفون‌ها را پیش خرید کرده‌اند شده است؛ این شرکت بیش از ۲۲ هزار سفارش دریافت کرده است که به نظر می‌رسد کمتر از ۱۰۰ واحد از آنها به دست کاربران خواهد رسید.

جالب‌تر اینکه Ossic، با انتشار گزارشی در وب‌سایت رسمی خود صراحتا اعلام کرده است که توانایی بازگرداندن پول‌های دریافت شده از پیش‌خرید را به خریداران ندارد و به زودی شرکت را تعطیل خواهد کرد.

دلیل شکست استارتاپ چیست و سرنوشت پول‌ها چه می‌شود؟

دلایل Ossic در خصوص اینکه چرا این پروژه در نهایت شکست خورد، کمی مبهم است. این شرکت بازار‌های دیگر را به طور عمده مقصر شکست خود می‌داند و گسترش آهسته‌ی فناوری‌های واقعیت مجازی و عدم توانایی در جذب سرمایه اولیه‌ی کافی را دلیل اصلی شکست عنوان کرده است. Ossic حتی ادعا می‌کند که کارمندانش به صورت رایگان کار می‌کردند و پول خودشان را جهت سرپا نگه‌داشتن شرکت خرج می‌کردند.

در نهایت همانطور که Ossic اظهار داشت، این پروژه برای به موفقیت رسیدن توسط آنها بسیار پیچیده و بزرگ بود. به هر حال این موضوع هیچ تاثیری در ناراحتی افرادی که جهت خرید تولیداتی که هرگز نخواهند دید هزینه کرده‌اند، ندارد و نتیجه این موضوع بعدا مشخص خواهد شد.

منبع: زومیت