اختلاف نظر کارشناسان در مورد تاثیر هوش مصنوعی بر زندگی انسان

[ad_1]

بحث‌ها در مورد تاثیر آینده‌ی هوش مصنوعی و تاثیر آن بر زندگی انسان بالا گرفته است. 

برخی از رهبران غول‌های فناوری بر این باورند که توسعه‌ی بیشتر هوش مصنوعی برای آینده‌ی انسان خطرساز است اما هستند کسانی که با این نظر موافق نیستند.

وقتی موضوع هوش مصنوعی مطرح می‌شود، کارشناسان علوم رایانه و صاحبان غول‌های فناوری از لغاتی هم چون جادو، خدایان و هیولا استفاده می‌کنند. بعضی از آنها معتقدند که آینده‌ی همراه با هوش مصنوعی، دنیای ما را تبدیل به مدینه‌ی فاضله خواهد، اما برخی دیگر پایانی آخرالزمانی برای انسان پیش‌بینی می‌کنند. برخی به هوش مصنوعی به چشم فرشته و برخی به چشم ارباب نگاه می‌کنند.

ایلان ماسک در سمپوزیوم MIT در سال ۲۰۱۴ در مورد توسعه‌ی هوش مصنوعی گفت که این کار شبیه احضار کردن شیطان است، اما شاید این شیطان هم چون اسطوره‌ی آلمانی فاوست قبل از این که از ما متنفر شود، به ما کمک کند. ایلان ماسک معتقد است که انقراض احتمالی انسان توسط هوش مصنوعی از اثرات ناخواسته‌ی تلاش انسان برای توسعه‌ی این تکنولوژی خواهد بود و نه کاری تعمدی.

تصور ایلان ماسک این است که اگر هوش مصنوعی برای حذف کردن ایمیل‌های اسپم طراحی شود، شاید روزی به این نتیجه برسد که بهترین راه برای حذف ایمیل‌های اسپم، حذف کردن انسان‌‌ها باشد. همچنین او در جای دیگری این طور تشبیه می‌کند که اگر هوش مصنوعی برای چیدن توت‌فرنگی‌ها طراحی شود و قابلیت خودارتقائی داشته باشد، به مرور زمان در کار چیدن توت‌فرنگی‌ها مهارت بیشتری کسب خواهد کرد و شاید روزی تصمیم بگیرد که همه‌ی زمین را تبدیل به مزرعه‌ی توت‌فرنگی بکند تا بتواند توت‌فرنگی بیشتری بچیند و دیگر جایی در زمین برای انسان باقی نماند.

اخیرا ایلان ماسک با همکاری سم آلتمن شرکت تحقیقاتی غیرانتفاعی (بدون هدف کسب سود) Open AI را با سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری تاسیس کرد، که هدف آن، کار روی توسعه‌ی امن هوش مصنوعی عنوان شده است. آلتمن در جایی گفته است که هدف از تاسیس چنین شرکتی، آمادگی برای دهه‌های بعدی خواهد بود، زمانی که هوش مصنوعی بر بسیاری از کارها تسلط دارد و سرمایه‌های کلان میلیاردی به سوی چند جادوگری که اذکار جادویی برای تعامل با هوش مصنوعی را می‌دانند، سرازیر خواهد شد.

نگرش ایلان ماسک به این موضوع تنها بخشی از طیف گسترده‌ی باورها در مورد آینده‌ی هوش مصنوعی است. افراد معروف دیگری نیز چنین نگرش آخرالزمانی به هوش مصنوعی دارند که از جمله آنها می‌توان به بیل گیتس اشاره کرد. وی در مورد تسلط هوش مصنوعی بر محیط‌های کاری و اخراج تمامی نیروی انسانی هشدار داده است. همچنین استفان هاوکینگ در سال ۲۰۱۴ به بی‌بی‌سی گفت که توسعه‌ی هوش مصنوعی می‌تواند آغاز عصر انقراض نوع بشر باشد.

هوش مصنوعی

طرفداران هوش مصنوعی

بسیاری دیگر از رهبران غول‌های فناوری نظر دیگری دارند و سناریوی خوش‌بینانه‌تری را پیش‌بینی می‌کنند. مارک زاکربرگ در ۲۰۱۶ در پست فیس‌بوک گفت:

من فکر می‌کنم که می‌توانیم نوعی هوش‌مصنوعی بسازیم که برای ما کار کند و به ما کمک کند.

زاکربرگ انسان‌ها را تشویق به توسعه‌ی بیشتر هوش مصنوعی می‌کند و از آنها می‌خواهد که امید را به ترس ترجیح دهند. لری پیج، از موسسان گوگل پیش‌بینی می‌کند که در آینده، هوش مصنوعی به انسان‌ها کمک خواهد کرد تا بیشتر با خانواده‌‌ی خود وقت بگذرانند و به دنبال علایق شخصی خود بروند.

استفان وزنیاک از بنیان‌گذار اپل و از مهندسان شناخته‌شده در حوزه‌ی علوم رایانه در مصاحبه‌ای با مجله‌ی استرالیایی به خوبی تمام احتمالات در مورد آینده‌ای به همراه هوش مصنوعی را در چند جمله خلاصه کرد:

آیا ما تبدیل به خدایانی می‌شویم که بر رایانه‌ها تسلط خواهیم داشت؟ آیا حیوان خانگی آنها خواهیم بود؟ یا مورچه‌های خواهیم بود که زیر پای آنها له می‌شویم؟

در میان پیش‌بینی‌های مختلف و اختلاف‌نظرهای گسترده در مورد هوش مصنوعی، اما همگان در مورد یک موضوع اتفاق نظر دارند و این همان چیزی است که الیزر یودکاوسکی، از محققان انیستیتو تحقیقاتی هوش ماشینی این طور بیان می‌کند:

من نمی‌توانم آینده را با دقت پیش‌بینی کنم … چرا که هوش مصنوعی از من باهوش‌تر خواهد بود.

قطعا با توسعه‌ی بیشتر هوش مصنوعی، تنور لفاظی‌ها و اظهار نظرهای متفاوت در باره‌ی آن بیش از پیش داغ‌ خواهد شد. هم اکنون از هوش مصنوعی در نرم‌افزارهای تشخیص چهره‌ در فیس‌بوک و در دستیاران دیجیتالی کورتانا و سیری استفاده می‌شود. اما هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که بخش‌های دیگری از زندگی انسان را به کلی دگرگون کند. به گفته‌ی کارشناسان تا سال ۲۰۲۵ هوش مصنوعی در بسیاری از جنبه‌های جامعه نفوذ خواهد کرد، از کنترل سلامت جمعیت گرفته تا آواتارهای دیجیتالی که می‌توانند خود را به صورت بیمار جا زده و پرسش‌نامه‌های مربوطه را پر کنند. همچنین ناگفته نماند که از هوش مصنوعی در  ارتقا کیفیت حمل و نقل نیز استفاده می‌شود. اخیرا دانشگاه ایلینوی نشان داد که با کمک هوش مصنوعی می‌توان گره‌های ترافیکی را پیش‌بینی کرد و بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور بتوان از تصادفات خودرویی به طور کامل جلوگیری کرد.

هوش مصنوعی، همانند هر تکنولوژی دیگری، ذاتا از لحاظ اخلاقی خوب یا بد نیست؛ همه چیز به این بستگی دارد که چطور از آن استفاده می‌شود. علی‌رغم این که درون جوامع علمی و تکنولوژی در مورد مسیری که باید در استفاده از هوش مصنوعی اتخاذ شود، اختلاف نظر زیادی وجود دارد، اما موضوع مهم این است که چنین بحث‌هایی در بین کارشناسان وجود دارد و در واقع توجه همگان به ابعاد مختلف آینده‌ی این تکنولوژی جلب شده است. تکنولوژی هوش مصنوعی بسیار قدرتمند است، و تاثیر آن بر زندگی انسان هر چه که باشد، قطعا این تاثیر مهم و عمیق خواهد بود.

[ad_2]

منبع :زومیت