ابرخودروی رضوانی با آستانه‌ی قیمت ۹۵ هزار دلار

[ad_1]

مدل ۲۰۱۵ از سوپراسپرت آلفا به زودی آماده‌ی فروش می‌شود، اما قیمت این خودرو در نسخه‌ی استاندارد، فقط ۹۵ هزار دلار اعلام شده است.

شرکت رضوانی در سال ۲۰۱۴ با هدف طراحی و تولید خودروهای مدرن، با نام کامل Rezvani Automotive Designs در کالیفرنیا امریکا آغاز به کار کرد. بنیان‌گذار این برند، فریس رضوانی نام دارد که متولد ایران و مقیم امریکا است. او هم‌اکنون ۴۲ ساله است و با توجه به شغل خلبانی پدرش، از کودکی به هواپیماها علاقه‌مند شد و مدتی بعد در رشته‌ی طراحی خودرو فارغ التحصیل شد. فریس رضوانی سابقه‌ی همکاری با برندهای مطرحی همچون استون‌مارتین و فراری را به همراه دارد. هدف اصلی شرکت رضوانی، تولید یک خودروی اسپرت با وزن پائین و قدرت بالا است، به طوری‌که حس ناب یک رانندگی عالی، شبیه به خودروهای مسابقات فرمول یک را تداعی کند.

سال گذشته در نمایشگاه خودروی لوس‌آنجلس، نمونه‌ی آماده‌ی تولید شرکت رضوانی به نام آلفا رونمایی شد. این خودرو از پیشرانه‌ی ۲.۴ لیتری سوپرشارژ ساخت هوندا استفاده می‌کرد و حدود قیمت آن، ۲۰۰ هزار دلار اعلام شد. مدتی بعد، شرکت رضوانی، آستانه‌ی قیمت محصول جدید خود را، ۱۵۰ هزار دلار عنوان کرد، اما حالا به طور رسمی؛ ارزان‌ترین نسخه‌ی آلفا را، برای تحویل در سال ۲۰۱۸؛ به قیمت ۹۵ هزار دلار، پیش‌فروش می‌کند.

البته کاهش قیمت این خودرو به میزان بیش از ۵۰ درصد، در زمانی کم‌تر از یک سال، عجیب به‌نظر می‌رسد، اما به عقیده‌ی کارشناسان؛ تفاوت پیشرانه‌ در نسخه‌ی جدید، این کاهش قیمت را ممکن کرده است. رضوانی استفاده از پیشرانه‌ی ۵۰۰ اسب بخار ساخت هوندا را، منتفی می‌داند و حالا از نمونه‌ی ۲.۵ لیتری جدیدی به قدرت ۴۰۰ اسب بخار استفاده خواهد کرد. این پیشرانه، محصول مشترکی از برند مطرح کاس‌ورث انگلستان و شرکت رضوانی خواهد بود. جالب است بدانید که کاس‌ورث، هرچند یک شرکت خودروساز ناشناخته محسوب می‌شود، به عنوان یکی از مهم‌ترین سازندگان پیشرانه‌ برای خودروهای فرمول یک، در سال‌های اخیر شناخته می‌شود. این شرکت، پس از فراری و بالاتر از مرسدس بنز؛ با ۱۷۶ بار قهرمانی در فرمول یک، پرافتخارترین تامین کننده‌ی پیشرانه در این مسابقات است.

رضوانی آلفا، با این پیشرانه‌ی جدید ۴۰۰ اسب بخار، ظرف ۳.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید که البته عدد حیرت‌انگیزی نیست، اما قابل قبول و معادل خودروهای فرمول یک در ده سال قبل است. این خودرو با پیشرانه‌ی ۵۰۰ اسب بخار ساخت هوندا، در تست‌های پیش‌تولید؛ به زمان ۳.۲ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را ثبت کرده بود.

[ad_2]

منبع :زومیت