ابرخودروی برقی و ۱۳۴۰ اسب بخار ژینگ موبیلیتی رونمایی شد

هر روز ابرخودروهای جدیدی رونمایی می‌شوند و غالبا پرونده‌ آن‌ها بدون ورود به خط تولید بسته می‌شود. با این وجود شرکت تایوانی ژینگ موبیلیتی بیش از یک سال روی یک ابرخودروی الکتریکی قدرتمند کار کرده است و حالا زمان آن رسیده تا شاهکار خود را برای رانندگی در جاده یا مسیرهای آف‌رود عرضه کند. فیلم و تصاویر منتشرشده، از توانایی‌های جاده‌ای و خارج جاده‌ای این ابرخودرو پرده بر‌می‌دارند.

این خودرو، ژینگ موبیلیتی میس R نام‌گذاری شده است و اولین ابرخودروی الکتریکی دنیا با قابلیت‌های جاده‌ای و آف‌رود به‌حساب می‌آید. ابرخودروی میس R بر اساس شرایط آف‌رود مختلف از لحاظ ارتفاع قابل تنظیم است و با تعویض تایر و گلگیرها امکان سواری در مسیرهای دشوار را فراهم می‌کند. البته در مورد اینکه برای تعویض لاستیک‌ و گلگیرها چه مقدار زمان یا مهارت لازم است، صحبتی نشده است.

XING miss r

 در قلب میس R، پیشرانه‌‌ی الکتریکی ۱۳۴۱ اسب‌ بخاری (۱۰۰۰ کیلووات) قرار دارد که به‌صورت بومی توسعه یافته است. حضور این نیروگاه قدرتمند، ابرخودرو را در زمانی معادل ۱.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند. به این ترتیب میس R رکورد تسلا رودستر را شکسته است. جالب است بدانید که ابرخودروی تایوانی در زمان ۵.۱ ثانیه به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و کارشناسان شرکت سازنده، فناوری این پیشرانه را برای دنیایی فراتر از ابرخودروها توسعه داده‌اند. به‌زودی یک کامیون جاده‌ای ۳.۵ تنی با فناوری‌ مشابه ابرخودروی میس R از ژینگ موبیلیتی عرضه خواهد شد که Mr.T نام دارد.

رویس هونگ، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران ژینگ موبیلیتی، می‌گوید:

ابرخودروی میس R صرفا یک اسباب‌بازی برای سرگرمی و هیجان نیست و می‌تواند شالوده‌ی طراحی خودروهای پیشرفته برقی باشد.

ژینگ موبیلیتی میس R تایوانی / Xing Mobility Miss R Supercar

کمی خارج از بحث عملکرد خودرو صحبت کنیم. میس R در کنار یک باتری پک با قابلیت خنک‌سازی غوطه‌ور، در نمایشگاه اوتوترونیکز تایپه رونمایی خواهد شد. این باتری پک از ۹۸ ماژول تشکیل شده است و ۴۱۱۶ سلول غوطه‌ور در ۳M Novec 7200 Engineered Fluid دارد تا به این وسیله خنک نگه داشته شود. کل محفظه باتری در زمانی کمتر از ۵ دقیقه قابل تعویض است. ژینگ موبیلیتی اطلاعاتی از زمان تولید میس R منتشر نکرده است و قیمت آن هم هنوز مشخص نیست.

منبع: زومیت