ابرخودروی آیکونا؛ با قیمت ۲.۸ میلیون دلار


آیکونا ولکانو، اولین و تنها خودروی دنیا است که بدنه‌ی آن از تیتانیوم ساخته شده است. تنها یک دستگاه از این خودرو، وجود دارد و قیمت آن، ۲.۸ میلیون دلار است.

استفاده از تیتانیوم به عنوان فلز اصلی در ساختار بدنه‌ی خودروها، فواید زیادی دارد، اما به دلایل مختلف، ازجمله قیمت بسیار بالای این عنصر، چندان متداول نیست. شرکت آیکونا، در سال ۲۰۱۳ اقدام به ساخت این خودرو کرده است، اما هنوز اقدام به فروش آن نکرده و صرفا، در نمایشگاه‌های خودرو، تک نمونه‌ی خود را به نمایش می‌گذارد. ولکانو تاکنون در رویدادهای خودروی قاره‌های مختلف، حاضر شده و البته برای شرکت سازنده، درآمدهای خوبی به همراه داشته است.

بنا به ادعای شرکت سازنده، بدنه‌ی ولکانو از طراحی هواپیمای مشهور SR71، الهام گرفته است و خواص آیرودینامیک بسیار خوبی دارد. در فضای داخلی هم، با استفاده از چرم آلکانترا و فیبرکربن؛ کیفیت کابین، نزدیک به دیگر ابرخودروهای جهان طراحی شده است. فرمان این خودرو، کاملا مشابه فراری ۴۵۸ به نظر می‌رسد، اما تجهیزات و سیستم‌های کنترلی کمتری به همراه دارد. یک نمایشگر بزرگ لمسی، شبیه به آنچه در مدل‌های جدید تسلا دیده‌ایم، به صورت عمودی داخل داشبورد به کار گرفته شده است تا ولکانو، یکی از مدرن‌ترین سوپراسپرت‌های جهان، در بحث استفاده از فناوری‌های الکترونیکی باشد.

volvano

هرچند که طراحی داخلی و بیرونی آیکونا، شاخص و تا حدودی منحصر به فرد است، در زیر کاپوت؛ چندان متفاوت و غیر منتظره نیست. یک پیشرانه‌ی ساخت جنرال موتورز، مشابه آنچه در شورولت کوروت وجود دارد، برای این ابرخودرو در نظر گرفته شده که ۸ سیلندر و  با حجم ۶.۲ لیتر است. قدرت ولکانو با این موتور، ۶۷۰ اسب بخار و گشتاور آن ۸۲۰ نیوتن‌متر خواهد بود، اما مهندسان آیکونا می‌توانند به درخواست مالک، قدرت این پیشرانه‌ی سوپرشارژ را تا ۱۲۰۰ اسب بخار بالا ببرند! جعبه‌دنده‌ی این خودرو، از نوع ۶ سرعته‌ی خودکار با قابلیت تعویض از پشت فرمان است و توسط مهندسان سابق فراری و لانچیا، مخصوص استفاده در ولکانو، بهینه‌سازی شده است.

عملکرد دینامیک این ابرخودرو، رضایت‌بخش به نظر می‌رسد. ثبت زمان ۲.۸ ثانیه، برای رسیدن این خودرو از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، جالب توجه است. ولکانو همچنین، در کم‌تر از ۹ ثانیه به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت را در اختیار راننده می‌گذارد. این آمار، صرفا به‌دلیل استفاده از پیشرانه‌ی کوروت نیست و بدنه‌ی آیرودینامیک تیتانیوم، همراه با وزن خالص این خودرو به میزان ۱۶۰۰ کیلوگرم، بر عملکرد ولکانو تاثیرگزار بوده است.

volvanoمنبع :زومیت