ابتکار تویوتا در تست فناوری خودران

اعضای تیم موسسه‌ی تحقیقاتی تویوتا (TRI) در حال آزمایش فناوری خودران هستند؛ این تیم از تست خودروی آزمایشی خود موسوم به پلتفرم ۲.۱، تصاویری منتشر کرده است.

فناوری خودران تویوتا

در اکثر ایالت‌های آمریکا، آزمایش خودروی خودران در فضای عمومی نیازمند وجود یک فرد، جهت کنترل خودرو در مواقع مورد نیاز است؛ مهندسین TRI، برای حل این مشکل، تجهیزات کنترل خودرو را هم در بخش راننده و هم در بخش سرنشین جلو، نصب کرده‌اند. با این خودرو، می‌توان فرد آزمایش کننده را در پشت فرمان قرار داد و سیستم خودران را فعال کرد؛ هم زمان فرد آموزش دیده نیز در صندلی سرنشین جلو قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز، کنترل خودرو را به دست بگیرد.

مهندسین TRI، سیستم خودران را به دو گروه تقسیم کرده‌اند: حالت‌های شوفر و گاردین. در حالت شوفر، خودرو کاملا در حالت خودران قرار می‌گیرد و در حالت گاردین، فناوری خودران و راننده با همکاری یکدیگر خودرو را کنترل می‌کنند. در این حالت (گاردین)، راننده کنترل کامل خود را در اختیار دارد، ولی سیستم‌های خودران، بطور دائم جاده و موانع را بررسی می‌کنند تا در صورت لزوم، برای جلوگیری از حادثه، خودرو بصورت خودران کنترل شود. تست جالب این خودرو که در ویدئوی منتشر شده مشخص است، تشخیص سیستم خودران، از خواب یا بیدار بودن راننده و جلوگیری از برخورد با موانع است. در ویدئوی منتشر شده، جزئیات بیشتری از فناوری تویوتا گفته می‌شود.

فناوری خودران تویوتا

چهار نوع تست مختلف در این ویدئو انجام می‌شود؛ دو تست اول مربوط به حالت شوفر بوده و دو تست بعدی در حالت گاردین است. تست اول در مورد موانعی است که بصورت تصادفی ممکن است در جاده به وجود بیاید. تست دوم، برای بررسی کارایی خودرو در ترافیک انجام می‌شود. در تست سوم، تشخیص سیستم خودرو در مورد خواب یا  بیدار بودن راننده بررسی می‌شود. برای این منظور یک دوربین بر روی داشبورد کار گذاشته شده است که باز یا بسته بودن چشم‌های راننده (حتی در صورت داشتن عینک آفتابی) یا وضعیت سر وی را بررسی می‌کند. تست آخر برای بررسی قابلیت گاردین خودرو، در مواردی است که خودروی جلو برای جلوگیری از برخورد با موانع، به سرعت تغییر لاین می‌دهد. با استفاده از حالت گاردین، خودرو بطور خودکار، با سرعت بالایی تغییر لاین می‌دهد.

 متاسفانه تست این فناوری در رانندگی با سرعت بسیار پایین انجام می‌شود که علیرغم نتایج جالب توجه آن، جذابیت کمتری را به همراه دارد.

این خودرو سخت افزارهای جالبی به همراه دارد. به عنوان مثال، ویژگی‌های فناوری لیدار موجود در این خودرو، از فناوری موجود فعلی پیشرفته‌تر بوده و می‌تواند میدان دید را، جهت اندازه‌گیری فاصله در محیط‌های مشخصی تنظیم کند تیم TRI، علاوه بر فناوری خودران، به پیشرفت در فناوری‌های رباتیک و هوش مصنوعی نیز مشغول است. این تیم قصد دارد تا در بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰، فناوری‌های جدید خود را معرفی کند.

منبع: زومیت