آیا ۵۰۰ میلیون کاربر آیفون می‌تواند گره از کار اپل باز کند؟

عرضه‌ی نسل جدید آیفون (آیفون ۱۰)،‌ آزمونی بزرگ برای قدرتمندترین بخش هویت کسب و کار اپل یعنی پایگاه عظیم کاربران آن است.

جیم ساوا (Jim Suva) و اسیه مرچنت (Asiya Merchant)، تحلیلگران موسسه خدمات مالی و بانکی Citi بر این باورند که در حال حاضر ۵۰۰ میلیون کاربر فعال آیفون وجود دارد. این تحلیلگران می‌گویند که می‌توان انتظار داشت چیزی نزدیک به ۷۵ درصد از این تعداد کاربر، در نهایت آیفون قدیمی خود را کنار گذاشته و برای خریداری آیفون جدید دست به جیب بشوند.

تا اینجای کار همه چیز بر وفق مراد اپل به نظر می‌رسد و نشانه‌ها از این حکایت دارد که اپل به زودی با فروش آیفون‌های جدید، پول زیادی به جیب می‌زند. تحلیلگران اما چندان به این ماجرا خوش‌بین نیستند و در این مورد که پایگاه کاربری قدرتمند اپل بتواند شاخص‌های مالی این کمپانی را به سمت بالا بکشاند، اتفاق نظر ندارند.

منتقدان وضعیت فعلی اپل با برشمردن دلایل زیر، نسبت به ارتقای جایگاه این کمپانی پس از عرضه‌ی نسل جدید آیفون ابراز تردید کرده‌اند:

  • اندروید در یک بازه زمانی طولانی‌تر کاربران بیشتری به خود جذب کرده است و گوشی‌های این سیستم عامل هم روز به روز بهتر، کارآمدتر و البته ارزان‌تر شده‌اند.
  • رشد پایگاه کاربری اپل متوقف شده است و تمام کسانی که به دنبال خرید آیفون‌های جدید هستند، پیش‌تر نیز از گوشی‌های آیفون استفاده می‌کرده‌اند. از سوی دیگر قیمت‌های سرسام آور اپل خود مانعی بزرگ برای جذب سایر کاربران با بودجه‌های پایین‌تر است.
  • تخمین زده شده که کاربران اپل مدت زمان بیشتری با گوشی خود سر می‌کنند؛ در واقع به طور متوسط حدود سه سال. بنابراین مادامی که از آیفون فعلی خود راضی هستند، بعید به نظر می‌رسد که برای خریداری یک آیفون جدید اغوا بشوند.
  • اپل از زمان معرفی آیفون ۶ در سال ۲۰۱۵ تاکنون گوشی هیجان انگیز جدیدی روانه بازار نکرده است. به همین دلیل، مشتریان آیفون هم رغبت چندانی برای ارتقای گوشی خود ندارند.

نمودار زیر گوشه‌ای از مشکلاتی که اپل در حال حاضر با آن روبه‌رو است را نشان می‌دهد. همان‌طور که می‌بینید در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ فروش آیفون به‌رغم رشد پایگاه کاربری اپل، کاهش یافته است.

iphone user base

تیم تحلیلگران Citi اما آمار و ارقام جدیدی را رو کرده‌اند. آن‌ها اذعان داشته‌اند که پایگاه کاربری اپل تضعیف شده است. در واقع کاربران، در حال حاضر به طور متوسط آیفون‌های خود را هر ۳۲ ماه یک‌بار تعویض می‌کنند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۸ ماه بوده است. همچنین طبق پیش‌بینی‌ها، تنها ۷۵ درصد از کاربران فعلی آیفون در نهایت برای خریداری یک آیفون جدید اقدام خواهند کرد، در صورتی که این رقم در زمان معرفی آیفون ۶ نزدیک به ۸۵ درصد بوده است.

آیفون ۶ (۲۰۱۴-۲۰۱۵):

پایگاه کاربری: ۳۰۰ میلیون کاربر

زمان متوسط تعویض: ۲۸ ماه

درصد تخمینی کاربران متمایل به تعویض گوشی: ۸۵ درصد

آیفون ۸ (۲۰۱۷-۲۰۱۸):

پایگاه کاربری: ۵۰۰ میلیون کاربر

زمان متوسط تعویض: ۳۲ ماه

درصد تخمینی کاربران متمایل به تعویض گوشی: ۷۵ درصد

با این حال، تحلیلگران Citi می‌گویند که آیفون جدید می‌تواند از سد این آمار و ارقام عبور کرده و شگفتی خلق کند.

نزدیک شدن زمان متوسط تعویض به سه سال به دلیل رضایت کاربران از نگه داشتن طولانی‌تر آیفون خود نبوده است. بلکه آن‌ها به این دلیل از تعویض و ارتقای گوشی خود امتناع می‌کرده‌اند که آیفون ۷ بسیار شبیه به آیفون ۶ بود و چیز زیادی برای مجاب کردن کاربران به خرید خود در چنته نداشت. اما تحلیلگران Citi بر این باورند که آیفون ۸ با بدنه شیشه‌ای و صفحه نمایش بزرگ خود می‌تواند زمان متوسط تعویض آیفون را دستخوش تغییرات اساسی بکند.

علاوه بر این و مهم‌تر از همه، پایگاه کاربری اپل در حال حاضر ۲۰۰ میلیون از سال ۲۰۱۴ بیشتر است. بنابراین اگر تعداد کمتری از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال کنونی آیفون برای خریداری پرچم‌دار ۱۰۰۰+ دلاری جدید اپل اقدام کنند، باز هم برای اینکه درآمد اپل به مدار رشد بازگردد، کافی خواهد بود.

 

منبع: زومیت