آیا لازم است مایکروسافت سالی یک‌بار برای ویندوز ۱۰ آپدیت ارایه دهد

گوگل و اپل در هر سال تنها یک‌بار برای سیستم عامل‌های خود به‌روز رسانی ارایه می‌کنند، اما مایکروسافت به شیوه‌ای دیگر عمل می‌کند. در حال حاضر مایکروسافت سالی دوبار برای سیستم عامل ویندوز ۱۰ خود به‌روز رسانی ارایه می‌دهد. اما سوال اینجاست که آیا دو بسته به‌روز رسانی در سال بهتر از یکی است؟

مقاله‌های مرتبط:

شاید برای شرکتی که هر سه سال یک‌بار نسخه جدیدی از سیستم عامل‌های خود را ارایه می‌دهد، ارایه دو به‌روزرسانی در سال کمی عجیب به نظر آید. البته این به لطف امکان جدید مایکروسافت که “ویندوز به عنوان یک سرویس” (Windows as a Service) نامیده می‌شود، است. اما ویندوز ویندوز است و هنوز انجام به‌روزرسانی‌‌های اصلی آن دشوار است.

البته مایکروسافت از زمان ارایه ویندوز ۱۰ این روند را بهبوده داده است و دیگر نیازی به دانلود ۴ گیگابایت در زمان ارایه به‌روزرسانی جدید نیست. ویندوز با بهره‌گیری از قابلیت Unified Update Platform، تنها داده‌های جدید یک به‌روزرسانی را به جای همه آن، دریافت می‌کند؛ مشابه همان چیزی که در اندروید و آی‌اواس وجود دارد.

ویندوز ۱۰

مقاله‌های مرتبط:

ویندوز به عنوان یک سرویس

غول شرکت نرم‌افزاری شهر ردموند ایالت واشنگتن، از زمان ارایه قابلیت “به عنوان یک سرویس” ویندوز، در حال طرح‌ریزی به‌روزرسانی‌های سریع‌تر است. اما آیا مزایای آن بیشتر از معایب آن است؟ در حال حاضر بسیاری از کاربران آیفون از نصب به‌روزرسانی سالانه‌ی آی‌او‌اس گوشی خود بیزارند و تا جای ممکن آن را به تعویق می‌اندازند.

البته ویندوز تفاوت زیادی با آی‌او‌اس دارد؛ ولی واکنش افراد چندان فرقی نمی‌کند. در واقع بسیاری از مردم از نصب به‌روزرسانی روی کامپیوتر خود بیزارند؛ چرا که در صورت اقدام به نصب به‌روز رسانی، سیستم آنها حداقل برای مدت ۱۵ دقیقه (البته برای سرعت اینترنت بسیار بالا و نه در مورد کاربران ایرانی که ممکن است ساعت‌ها طول می‌کشد)، غیرقابل استفاده خواهد بود که ممکن است به این زمان اضافه نیز شود و این اتفاق قرار است سالی دوبار برای کاربران بیافتد.

عیب دیگر این روش این است که از آنجاییکه توسعه محصولی مانند ویندوز زمان زیادی به خود می‌گیرد، توسعه دهندگان آن زمان کمتری برای این‌کار خواهند داشت. در گذشته سه سال تمام برای ارایه ویندوز بعدی فرصت وجود داشت. مهندسان شرکت قادر بودند در این بازه‌ی زمانی آنچه را که مایل به توسعه و نشر بودند، طرح‌ریزی کنند. فاصله‌ی زمانی کم بین به‌روزرسانی‌های ویندوز یعنی آن‌ها هم فرصت کمی دارند.

ویندوز ۱۰

این امر به آن معناست که ممکن است قابلیت‌های در نظر گرفته شده برای یک به‌روزرسانی به راحتی از برنامه عقب افتاده و یا به شکلی کامل توسعه نیابند. نمونه این اتفاق را در هر دو مورد به‌روزرسانی سازندگان (Creators Update) و به‌روزرسانی پاییزی سازندگان (Fall Creator Update) و در قابلیت‌‌های افراد من (My People) و نوار زمان (Timeline) دیده‌ایم. هر دوی این قابلیت‌ها به دلیل آن‌که مایکروسافت قادر به اتمام آن‌ها در زمان مشخص شده نبود، در به‌روز رسانی منتشر شده بعدی، حذف شدند. شاید اگر به‌روز رسانی کمتری وجود داشت، شرکت مایکروسافت می‌توانست چنین قابلیت‌هایی را تکمیل کند.

مقاله‌های مرتبط:

ارایه‌ی دو به‌روز رسانی در سال باعث می‌شود که به‌روز رسانی‌ها کوچک‌تر و کم اهمیت‌تر به نظر بیایند؛ از آنجاکه زمان کمتری برای توسعه قابلیت‌های جدید وجود دارد، قابلیت‌های فراوانی در یک انتشار وجود نخواهد داشت. این امر باعث می‌شود تغییرات ویندوز ۱۰ تدریجی به نظر برسد و کامل شدن آن به چندین انتشار نیز داشته باشد. به‌عنوان مثال، شما در سیستم طراحی روان مایکروسافت (Fluent Desgin System) شاهد چنین اتفاقی هستید. سیستم طراحی روان، جایگزینی برای رابط کاربری ویندوز (Winows UI) است که به تدریج و به آهستگی کامل و سپس جایگزین رابط کاربری ویندوز خواهد شد.

از طرف دیگر این زمان کم باعث می‌شود که به‌روز رسانی‌های ارایه شده ناقص باشند؛ به‌روزرسانی پیش رو در پاییز که با نام “به‌روز رسانی پاییز سازندگان” ارایه خواهد شد، بزرگترین به‌روزرسانی برای ویندوز ۱۰ نخواهد بود؛ چرا که بسیاری از قابلیت‌های ارایه شده در آن، در زمان مشخص شده کامل نشدند. حتی سیستم طراحی روان جدید مایکروسافت نیز به به تکامل لازم نرسیده و ناکارامد به‌نظر می‌رسد.

ترس از تغییر

در روی دیگر سکه بسیاری از افراد به‌روزرسانی‌ها را کم اهمیت قلمداد می‌کنند؛ بسیاری از مردم از تغییر بیزارند و اگر یک به‌روزرسانی بسیاری از چیزها را تغییر دهد‌ (مانند آن‌چیزی که در مورد ویندوز ۸ و رابط کاربری مترو اتفاق افتاد)، مشکلات زیادی را به‌وجود خواهد آورد. امکان ویندوز به عنوان یک سرویس باعث می‌شود که به‌روز رسانی‌ها کوچک‌تر و با تغییرات کمتر باشند و در چندین انتشار کاربر قادر به مشاهده تغییرات بزرگ خواهد شد.

ویندوز ۱۰

ارایه دو به‌روزرسانی در سال مزایایی هم نیز دارد؛ به عنوان مثال اگر قابلیتی در یک انتشار با تاخیر ارایه شود، فقط شش ماه زمان لازم است تا به شکلی عمومی عرضه شود. این حالت این فرصت را به مایکروسافت می‌دهد که یک قابلیت مهم را در زمانی سریع‌تر ارایه دهد. در گذشته که سیر انتشار یک ویندوز سه سال بود، اگر قابلیتی با تاخیر ارایه می‌شد، سه سال زمان لازم بود که برای استفاده عموم در دسترس قرار گیرد.

سوال اینجاست که آیا حتی با وجود مزایای اشاره شده، باز هم نیاز به دو به‌روز رسانی سالانه داریم؟ شخصا فکر می‌کنم که یک به‌روز رسانی بزرگ برای ویندوز ۱۰ در سال کافی باشد. چرا که به مایکروسافت امکان می‌دهد تا در مقایسه با به‌روز رسانی‌های معمول، قابلیت‌های بیشتری را در بسته‌های به‌روزرسانی قرار دهد.

به احتمال زیاد مایکروسافت برای هماهنگ بودن با فصل بازگشایی مدارس و فصل تعطیلات، هر سال دو به‌روزرسانی عمده برای ویندوز عرضه خواهد کرد. هر دو فصل اشاره شده برای دستگاه‌هایی مانند کامپیوترهای شخصی مهم هستند و هماهنگ بودن به‌روزرسانی‌های ویندوز با آن‌ها بسیار منطقی به‌نظر می‌رسد. بنابراین شاید بهتر باشد مایکروسافت رویکردی شبیه چرخه‌ی تیک‌تاک اینتل در قبال به‌روزرسانی‌های دوگانه‌ی خود اتخاذ کند.

ویندوز ۱۰

همان‌طور که مشخص است، هیچ فرمولی برای اینکه کدام دو به‌روز رسانی پیش‌رو بزرگ و یا کوچک هستند.وجود ندارد. می‌توان این‌طور گفت که این بستگی به سرعت مایکروسافت در توسعه قابلیت‌های جدید برای یک انتشار دارد. کاری که مایکروسافت می‌تواند انجام دهد این است که یکی از آن به‌روز رسانی‌ها را به عنوان “به‌روز رسانی بزرگ” سال در نظر بگیرد و دیگری را به‌روزرسانی‌ای کوچک‌تر با قابلیت‌های کمتر و کوچک‌تر که باعث ایجاد تغییرات کمتر در سیستم عامل می‌شود، در نظر بگیرد. چیزی مشابه همان‌ چیزی که اپل برای آی‌او‌اس خود با شماره کد به‌روز رسانی X.10 در نظر می‌گیرد.

جدا از همه موارد اشاره شده در بالا، علاقه‌مند به دریافت به‌روز رسانی‌های جدید هستیم و در هر زمان که منتشر شوند، از دریافت آن‌ها خوشحال می‌شویم.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا به‌روز رسانی سالیانه یک‌بار را ترجیح می‌هید یا سالی دوبار؟

منبع: زومیت