آیا تلگرام تا جمعه رفع فیلتر می‌شود

از سه هفته‌ی پیش موضوع فیلتر تلگرام که بنابه دستور قضایی صادر شد با واکنش مقامات دولتی همراه شده و اخبار ضد و نقیضی درباره رفع فیلتر آن به گوش می‌رسد. ظاهرا خبری در اینستاگرام از سوی معاون حقوقی رییس جمهوری منتشر و اعلام شده که تا جمعه تلگرام رفع فیلتر می‌شود که این موضوع با واکنش معاون قضایی دادستان کل کشور همراه شده است.

گزارش‌های حاکی است این خبر از سوی لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور منتشر شده که پس از آن این نقل قول تکذیب شده است.

در واکنش به انتشار این خبر روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور اعلام کرد:

خبر منتسب به لعیا جنیدی در ارتباط با رفع فیلتر تلگرام کذب است. در اینستاگرام صفحه جعلی به نام لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور از قول وی مدعی شده که به زودی از تلگرام رفع فیلتر می‌شود.

در حالی این خبر در رسانه‌ها منتشر شده که پیش از این روابط عمومی معاونت حقوقی ریاست جمهوری در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که جنیدی هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های مجازی از جمله توئیتر و اینستاگرام ندارد.

در پی انتشار خبر فیلتر تلگرام تا دو روز آینده، معاون قضایی دادستان کل کشور، به این موضوع واکنش نشان داده و خبر رفع فیلتر تلگرام تا روز جمعه را تکذیب کرد.

عبدالصمد خرم‌آبادی اعلام کرد:

رفع فیلتر تلگرام تا جمعه، صحت ندارد و فیلتر تلگرام قطعی و دائمی است.

البته فیلتر تلگرام ظاهرا تبعاتی هم در پی داشته و موجبات کندی اینترنت را فراهم کرده است. بر این اساس رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چند روز پیش درباره‌ی اظهار نظر برخی نمایندگان مجلس در خصوص اختلالات اینترنت گفته بود:

اختلالات اینترنت که این روزها شاهدیم و البته همواره پیگیری هم کرده‌ایم و بسیاری از آن‌ها نیز رفع شده، به دلیل اعمال فیلترینگ تلگرام است.

فلاح جوشقانی تأکید کرده بود که هیچ کاهش سرعتی در پهنای باند اینترنت اعمال نشده است و وزارت ارتباطات اختلالات محتمل ناشی از فیلترینگ را قبلا اعلام کرده و مراجع تصمیم‌گیر با اطلاع از این موضوع تصمیم‌گیری کرده‌اند.

منبع: زومیت