آمازون و نتفلیکس عرصه را بر بی‌بی‌سی تنگ کرده‌اند

بی‌بی‌سی به تازگی دومین گزارش سالانه خود را از زمان شکل‌گیری موسسه جدید رسانه‌ای‌اش منتشر کرده است. در این گزارش عنوان شده که حوزه رسانه در سال‌های اخیر با سرعت بالایی در حال تغییر بوده و در آینده نیز این روند ادامه پیدا خواهد کرد. این گزارش می‌افزاید:

این صنعت هر سال بیشتر و بیشتر تحت تاثیر غول‌های رسانه‌ای آمریکایی قرار می‌گیرد که خلاقیت و قدرت مالی بالا دارند. مدل کسب‌وکار این شرکت‌ها و بودجه بسیار زیاد آن‌ها به این معنی است که ما در این فضای رقابتی به صورت فزاینده‌ای تحت فشار قرار خواهیم گرفت. خلاقیت و محتوای بریتانیایی اکنون به شدت در خطر قرار گرفته است.

مقاله‌های مرتبط:

این شرکت پخش‌کننده رسانه می‌گوید برای نجات در بازاری که هر روز بیشتر تحت سلطه نتفلیکس و آمازون قرار می‌گیرد، تمام تلاشش را خواهد کرد. برای این منظور اهدافی را در سال جدید دنبال خواهد کرد که به بی‌بی‌سی کمک می‌کند تا به عنوان یک سرویس ارزشمند در گردانه رقابت باقی بماند. یکی از این اهداف به بستر iPlayer این شرکت برمی‌گردد. گزارش اشاره می‌کند که مخاطبان جوان در بیشتر مواقع نتفلیکس را به بی‌بی‌سی ترجیح می‌دهند، بنابراین امیدوار هستند با ایجاد تغییراتی آن را برای این دسته مخاطبان جذاب‌تر کنند. برای مثال بی‌بی‌سی قبلا امکان شخصی‌سازی محتوای iplayer را فراهم نموده است و در تلاش برای بهبود عملکرد این ویژگی است تا بتواند تجربه کاربری بهتری به مخاطبان منتقل کند، شخصی سازی را بهبود بخشد و محتوای زنده بیشتری به آن بیفزاید.

به صورت مشابه بخش رادیویی iPlayer نیز شاهد اصلاحاتی خواهد بود تا آن را به پخش‌کننده خلاقانه‌تری تبدیل کند و میزبانی پادکست‌های بیشتری به عهده گیرد. بی‌بی‌سی می‌گوید برای اولین بار مخاطبان ۱۵ تا ۳۴ ساله بریتانیایی برای گوش دادن موسیقی بیش از آن‌که به رادیوی بی‌بی‌سی مراجعه کنند سراغ اسپاتیفای و اپل موزیک رفته‌اند.

اما نباید فراموش کرد این مسئله تا حد زیادی به میزان سرمایه این شرکت‌ها بر می‌گردد. بی‌بی‌سی می‌گوید بودجه سرویس‌های بریتانیایی از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۱۸ درصد کاهش یافته در حالی که درآمد ITV و SKY‌ در این مدت به ترتیب ۳۰ و ۹۰ درصد رشد داشته  است. این گزارش می‌گوید:

طی چند سال اخیر رشد بسیار زیادی در برخی زمینه‌‌ها مانند کمدی و درام دیده شده است و ما هم‌اکنون با مشاهده تاثیر این موضوع به سراغ بهبود عملکرد خود در سایر زمینه‌ها می‌رویم.

این گزارش در پایان نتیجه‌گیری می‌کند:

آن‌چه امروز برای بی‌بی‌سی یک چالش حیاتی محسوب می‌شود، توسعه روش‌هایی برای افزایش درآمد است. از این طریق می‌توانیم در گردانه رقابت باقی بمانیم و خلاقیت و محتوای بریتانیایی را حفظ کنیم.

منبع: زومیت