آمازون با فروش سیستم تشخیص چهره به پلیس حریم شخصی کاربران را نقض کرده است

به‌تازگی وب‌سایت آزادی‌های مدنی در آمریکا، اسنادی را منتشر کرده است که در آن پلیس شهر اورلاندو و ایالت اورگان در واشنگتن از سیستم تشخیص چهره آنلاینی استفاده می‌کنند که از کمپانی آمازون خریداری شده است. به گزارش واشنگتن پست، دسترسی به این تصاویر تنها با پرداخت ۶ تا ۱۲ دلار امکان‌پذیر است و این امر باعث نقض آزادی شهروندان خواهد شد.گفتنی است این سیستم در دوربین همراه نیروهای پلیس و دوربین‌های کنترل شهری به‌کار گرفته شده‌اند و همین موضوع نگرانی بسیاری شهروندان و به‌خصوص کارشناسان را به همراه داشته است.

مقاله‌های مرتبط:

مدتی پیش رنجو داس، مدیر این پروژه اعلام کرد که بررسی لحظه به لحظه تصاویر استریم شده از سطح شهر، امکان ردیابی تمامی رفت‌وآمد شهروندان از جمله شخص شهردار یا افراد خاص را میسر می‌سازد. همین موضوع نگرانی در مورد آزادی‌های مدنی شهروندان را درپی داشته است. طبق بیانیه منتشر شده از سوی این گروه، تمامی افراد و شهروندان حق دارند بدون زیر نظر گرفته شدن توسط دولت، به صورت آزاد در خیابان‌های شهر تردد کنند.

این سیستم تشخیص چهره، نخستین بار در سال ۲۰۱۶ به عنوان بخشی از خدمات مبتنی بر ذخیره‌سازی ابری برای ارائه تجزیه و تحلیل در سرویس‌های  Pinterest و C-SPAN ارائه شد. علاوه‌بر این Sky News برای تشخیص مهمان‌های مراسم ازدواج سلطنتی از این سیستم استفاده کرده است.

سیستم تشخیص چهره آمازون

حال پس از اعتراضات گسترده و ارسال نامه‌های متعدد از سوی اتحادیه آزادی‌های مدنی در آمریکا مبنی‌بر توقف سرویس تشخیص چهره و عدم کنترل زیرساخت‌های این سرویس توسط دولت سبب واکنش مدیرعامل آمازون در این خصوص شد. جف بزوس مدیرعامل و موسس آمازون اعلام کرد که این شرکت دسترسی تمامی حساب‌های کاربری که قانون را نقض می‌کنند به زودی مسدود خواهد شد. یکی دیگر از اعضای این شرکت، استفاده از چنین فناوری را باعث افزایش کیفیت زندگی دانسته و بهره‌برداری از آن را در راه‌های این چنینی اشتباه می‌داند.

نظر شما در این مورد چیست؟

منبع: زومیت