آمادگی ایران برای حضور در ۲ پروژه فضایی/پیوستن به پایش اپتیکی فضا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، محمد جواد آذری جهرمی با اعلام آمادگی ایرانن برای همکاریهای فضایی با سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) گفت: ایران از ابتدای تاسیس این نهاد بین المللی، با عضویت در این سازمان حضور فعالی داشته و برنامه ما ادامه حضور فعالانه در اپسکو است.

وی با اشاره به فعالیت اپسکو در اشتراک گذاری اطلاعات و داده های فضایی، افزود : تلاش اپسکو برای اشتراک گذاری و تعلیم گروههای مختلف در کشورها  بسیار ارزشمند است و نقش مهمی درفعالیت های علمی و آموزشی کشورهای عضو دارد.


آذری جهرمی با بیان اینکه فناوری اطلاعات بر مبنای اشتراک گذاری سرویس ها است، اظهار داشت: این کار باعث صرفه جویی در هزینه ها و افزایش اطلاعات کشورها نسبت به اطراف خود می شود و ایران روی چنین ظرفیتی حساب ویژه ای باز می کند و آمادگی داریم که پروژه های خود را مبتنی بر این همکاری بین المللی توسعه دهیم.


وزیر ارتباطات تاکید کرد: ما آماده هستیم با پیوستن به پروژه APOSOS ( سامانه پایش اپتیکی فضا)، امنیت فضایی کشور خود را افزایش دهیم و با این پروژه ماهواره ها و اجرام فضایی که با امواج فرکانسی قابل پایش نیستند را بتوانیم رصد کنیم .


آذری جهرمی افزود: با شرایط ویژه ای که کشورهای همسایه و منطقه ما دارند ، اشتراک گذاری اطلاعات ماهواره ای و پوشش کامل نسبت به فضای بالای کشور، برای ما اهمیت دارد البته در این پروژه تلسکوپی در ایران نصب شده و اطلاعات را دریافت و ارسال کرده و همچنین از اطلاعات کشورهای دیگر نیز استفاده می کنیم .


وی از پروژه DSSP ( پلتفرم اشتراک داده ها) نیز به عنوان یکی دیگر از پروژه هایی که ایران آمادگی همکاری در آن را دارد نام برد و گفت: این پروژه یکی از برنامه های پیشرفته ای است که باعث ذخیره منابع مالی می شود و به بهبود زندگی مردم و به طور خاص در حوادثی مانند زمین لرزه و سیل کمک می کند و برای کشورهای عضو اپسکو که درسوانح طبیعی سهم بیشتری در دنیا دارند ، بسیار مهم است.


وزیر ارتباطات تاکید کرد: ایران آمادگی دارد در این دو پروژه به صورت خاص همکاری کند و در سایه همکاری بین کشورهای دوست به یک شرایط مناسبتری در این حوزه برسیم.

منبع: خبرگزاری مهر