آغاز به کار خودروهای خودران مرسدس بنز به عنوان تاکسی

در زمان فعلی می‌توان با اطمینان، از ظهور خودروهای خودران در آینده‌ای نزدیک سخن گفت. نه تنها غول‌های فناوری مثل گوگل و تسلا در توسعه فناوری خودران تلاش می‌کنند، خودروساز‌های باسابقه‌ای همچون جنرال موتورز و فورد هم در این زمینه فعال هستند. ولی از وقتی این خودروها به بازار عرضه شوند، زمان زیادی لازم است تا اشخاص حقیقی بتوانند آن‌ها را خریداری کنند؛ در واقع قیمت زیاد در زمان عرضه اولیه، مانع این می‌شود که روبات‌های خودمختار بین مردم جاباز کنند و تجربه سواری آن‌ها عمومی و فراگیر شود.

اُلا کوالنیوس، سرپرست گروه تحقیقات دایملر و توسعه خودروهای مرسدس بنز، معتقد است که که راه حل این مسئله ظهور خودروهای خودران به صورت تاکسی است؛ چراکه خودروهای شخصی با این فناوری بسیار پرهزینه خواهند بود.

Ola Kaellenius


تعداد حسگرهایی که باید روی خودرو نصب شوند، قدرت محاسباتی و سایر امکانات، برای تولید این خودروها ده‌ها هزار دلار هزینه رقم می‌زنند. در چنین شرایطی راه بهره‌برداری مناسب و کسب منفعت در این پروژه، استفاده از تاکسی‌های خودران (۱۰۰،۲۰۰،۳۰۰ یا حتی ۱۰۰۰ خودرو) در شهر یا بخش‌هایی از یک شهر خاص است.

این کارشناس معتقد است که با ارائه تاکسی سرویس به‌جای فروش خودروهای خودران به صورت شخصی، مرسدس بنز سریع‌تر پولسازی‌ می‌کند.

از طریق عدم نیاز به پرداخت حقوق راننده، هزینه‌های این پروژه به سرعت تامین می‌شود. پس ما ابتدا برای تولید تاکسی‌هایی خودران سطح ۴ و ۵ (تمام خودران) تلاش می‌کنیم. تجاری‌سازی این برنامه، بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ و در واقع در زمان رونمایی آن، انجام می‌شود. این اقدام از طریق خدمات‌رسان‌های حرکتی خودمان یا تحت همکاری با سایر شرکت‌های خدمات‌رسانی در این زمینه صورت می‌گیرد.

بعد از آن، در صورتی که هزینه‌های فناوری خودران کاهش و علاقه مشتری افزایش پیدا کند، احتمالا مرسدس بنز، خودروهای خودران را مستقیما به مشتری‌ می‌فروشد.


منبع: زومیت